سکوت در برابر باشکوه‌ترین اجتماع بشری

جمعه 13 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 01:57 ق.ظ


موسی حسنینی


در حالی که بسیاری از رسانه‌های دیداری و شنیداری جهان، امروز با سکوت خود به راحتی در حال گذشتن از کنار باشکوه‌ترین اجتماع بشری هستند.

اما در این میان، نشریۀ معروف آمریکایی «هافینگتون پست» در مقاله ای به زیارت میلیونی اربعین حسینی پرداخته است.


هافینگتون پست می‌نویسد:

«اربعین بزرگترین گردهمایی جهان است؛ و با این وجود، احتمالاً شما تاکنون چیزی در مورد آن نشنیده‌اید. اربعین هر تجمع دیگری را در نظر کوچک می‌کند و در سال گذشته جمعیت آن به مرز ۲۰ میلیون رسید.»


هافینگتون پست می‌افزاید:

«یک بخش از این مراسم سوگواری که هر مشاهده‌کننده‌ای را بهت‌زده می‌کند، دیدن این صحنه است که هزاران چادر که آشپزخانۀ موقت هستند، توسط روستاییان منطقه در کنار مسیر زائران برپا شده است. گردانندگان موکب‌ها، جلوی زائرین را می‌گیرند، با آن‌ها راه می‌روند و از آن‌ها خواهش می‌کنند که دعوت آن‌ها را بپذیرند، که اغلب شامل یک مجموعۀ کامل از خدمات مناسب برای پادشاهان است: در ابتدا پاهای شما مالش داده می‌شود، سپس غذای گرم و خوشمزه تعارف می‌کنند و بعد از آن از شما دعوت می‌شود که استراحت کنید، در حالی که لباس‌های شما شسته و اطو زده می‌شود و بعد از بیداری به شما بازگردانده می‌شود و البته همۀ این کارها رایگان و با مهربانی صورت می‌گیرد.»


به نوشتۀ هافینگتون پست:

«در واقع، نام شیعیان باید در چند زمینه در کتاب ثبت رکوردهای جهانی گینس ذکر شود: بزرگترین گردهمایی سالانه، طولانی‌ترین میز غذاخوری مستمر، بالاترین میزان غذای رایگان به مردم، بیشترین و بالاترین میزان افراد داوطلب برای خدمت در یک واقعۀ منحصر، که تمام آن‌ها تحت خطر قریب‌الوقوع بمبگذاری‌های انتحاری اتفاق می‌افتد.

تنها نگاه به انبوه جمعیت، نفس شما را بند می‌آورد و آنچه که به این نمایش عظیم اضافه می‌شود، این است که هر چه شرایط امنیتی بدتر می‌شود، افراد بیشتری انگیزه پیدا می‌کنند که تروریست‌ها را به چالش بکشند و به آن‌ها ثابت کنند که نمی‌توانند سد راه زائرین شوند. بنابراین، این مراسم سوگواری تنها یک مراسم مذهبی نیست، بلکه نشانۀ پررنگی از مقاومت است.

حسین کیست؟ سوالی با این عمق که می‌تواند باعث شود افراد دین خود را تغییر دهند، و تنها زمانی می‌تواند پاسخ داده شود که شما با پای پیاده به حرم حسین رفته باشید.»

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo