X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مناظرۀ رسانه‌ای، دست خالی موافقان توافق لوزان را رو کرد!

شنبه 22 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 01:20 ق.ظ


محمدی: بعد از ۱۰ سال محدودیت، دوباره باید دربارۀ غنی‌سازی مذاکره کنیم؛ تعلیق تحریم‌ها هم مشروط است.

بهشتی‌پور: چشم بازرسان را می‌بندیم و با جی‌پی‌اس (رهیاب) مکان را برایشان مشخص می‌کنیم!


برای مشاهدۀ تصویری تحلیل‌های منطقی مخالفان توافق لوزان و نیز سرسپردگی موافقان به دولت بنفش، پیوند زیر را ببینید:


http://sokhandownload.blogsky.com/1394/01/18/post-575/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B8%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D8%B0%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D9%84%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%B3


صداوسیما بالاخره ۱۷ ماه پس از توافق ژنو و پخش چندین روز آگهی تبلیغاتی یکطرفه در حمایت از توافق عجیب لوزان، اقدام به برگزاری اولین مناظرۀ تلویزیونی دربارۀ موضوع هسته‌ای با حضور مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی و حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل در شبکه خبر کرد.

 بهانۀ این مناظره، اختلاف تفسیرها دربارۀ دستاوردهای مذاکرات لوزان سوئیس بود. با این حال، پخش مناظرۀ هسته‌ای از رسانه ملی نشان داد بازگویی برخی از حقایق که توسط مقامات دولتی گفته نمی‌شود یا پنهان می‌ماند، می‌تواند تصویر درستی از دستاوردهای مذاکرات را برای مردم به همراه داشته باشد.به گزارش فتن، در ابتدا آقای بهشتی‌پور دربارۀ نقاط ضعف و قوت بیانیۀ لوزان سوئیس گفت: مهمترین نقطۀ قوت این بیانیه به رسمیت شناختن غنی‌سازی اورانیوم در ایران است که قرار شد تا میزان سه و ۶۷ صدم درصد غنی‌سازی کند.

وی  مدعی شد: این به مقداری است که برای تولید برق در بوشهر نیاز داریم و این یک دستاورد است.

بهشتی‌پور ادامه داد: نگرانیی که در این بیانیه وجود دارد، موضوع کد ۳/۱ است که ترتیبات اجرایی و چگونگی اجرای آن مهم است. توافق باید به گونه‌ای تدوین شود تا تفسیرهای دوگانه از آن استنباط نشود.

بهشتی‌پور افزود: آن‌ها آب سنگین اراک را پذیرفتند و ماهیت «رآکتور اراک» آب سنگین باقی خواهد ماند و این دستاورد مهمی است.

در ادامه، مهدی محمدی کارشناس مسایل سیاسی و روزنامه‌نگار گفت: حداقل ۲ نکتۀ مثبت در این بیانیه وجود دارد. نکتۀ مثبت نخست اینکه، چیزی به نام تعلیق تحریم‌های اقتصادی، ولو به نحو مبهم و تفسیرپذیر، در آن آمده است. محمدی ادامه داد: نکت، مثبت دوم این است که، به هر حال یک برنامۀ غنی‌سازی در این بیانیه وجود دارد، ولو که محدود بوده و با حق ما در معاهدۀ ان‌پی‌تی فاصله دارد.نقاط ضعف بیانیۀ لوزان


محمدی با بیان اینکه نقاط ضعف و مبهمی هم در بیانیۀ لوزان وجود دارد، آن‌ها را برشمرد و گفت: اولین نکته اینست، برنامۀ غنی‌سازی که اکنون وجود دارد با نیاز ما تطبیق ندارد. یعنی در هشت سال آینده ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی نیاز داریم، در حالی که غنی‌سازی که اینجا وجود دارد حجم موادی که به ما می‌دهد به اندازۀ نیاز نیروگاه بوشهر نیست. بوشهر سالانه ۳۰ تن مواد باید مصرف کند. در حالی که ما با این ظرفیت غنی‌سازی حداکثر ماهانه بتوانیم ۵ تا ۶ کیلو مواد تولید کنیم.

وی شرایط تعلیق را مبهم دانست و افزود: ایراد بعدی این است که این توافق مشکل جدی زمانبندی دارد. مشکل جدی بعدی، مسالۀ دسترسی‌ها و بازرسی‌های پروتکلی است که خطرات حفاظتی و امنیتی بسیار جدی برای ما ایجاد می‌کند. نقطه ضعف دیگر، محدودیت در موضوع تحقیق و توسعه است و قرار نبود محدودیتی در این زمینه وجود داشته باشد. اما متأسفانه در این بیانیه اندک محدودیت‌هایی به صورت مبهم وجود دارد.

وی افزود: نکته آخر هم از دست رفتن مواد هسته‌ای است، که بزرگترین سرمایۀ ماست و اگر قرار باشد آن را انباشت نکنیم، در واقع برنامۀ هسته‌ای ما بخش مهمی از موجودیت خود را از دست می‌دهد.

در ادامۀ مناظره، مجری پرسید: آژانس سابقۀ خوبی ندارد، آیا می‌توان به گزارش آژانس اعتماد کرد؟بهشتی‌پور: عملکرد آژانس مثبت بوده است!


بهشتی‌پور در پاسخ با بیان اینکه آژانس گزارش‌های مثبتی هم داده است، گفت: آژانس همیشه گزارش منفی نداده است.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تنها نهاد باصلاحیت بین‌المللی است که از نظر حقوقی و فنی می‌تواند نظر دهد که آیا ایران آنچه را که توافق کرده، اجرایی کرده است یا نه؛ و نهاد جایگزین ندارد.

بهشتی‌پور ادامه داد: از آذر سال ۹۲ که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر توافق ژنو نظارت کرد، ۱۰ گزارش ارائه کرد که در همۀ آن‌ها گفته ایران کارهایی را که متعهد شده، انجام داده است. وی افزود: بنابراین عملکرد یک و نیم سالۀ گذشته آژانس مثبت بوده است. بنابراین اگر در اثر توافق جامع هسته‌ای، ایران تعهداتی را بپذیرد، آژانس همان روال را ادامه می‌دهد.

بهشتی‌پور افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته دربارۀ مسائلی که ندیدیم نمی‌توانم نظر بدهیم. روال هم این است که آژانس دربارۀ مسائلی که دیده نظر می‌دهد و آنچه ندیده نمی‌تواند تأیید کند. ضمن اینکه در سال‌های گذشته فشارهای بین‌المللی علیه برنامۀ هسته‌ای ایران وجود داشت. اکنون اگر بر فرض توافق جامعی میان ایران و گروه ۱+۵ امضا شود، آن‌ها طبق روال قبلی روی ایران فشار نمی‌آورند. زیرا خود آن‌ها این توافق را انجام داده‌اند، بنابراین دیگر فشار سیاسی وجود نخواهد داشت.آژانس تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده است


در ادامۀ مناظره، دو کارشناس با موضوع  دیدگاه‌های متفاوت دربارۀ بیانیه لوزان، به این سئوال پرداخته شد که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که ملاک راستی‌آزمایی توافق هسته‌ای در تیرماه است، آیا تاکنون به درستی عمل کرده است؟

مهدی محمدی پیش از پاسخ به این سئوال و تا قبل از به نمایش درآمدن متن خود گفت: مطرح کردن این مسائل به معنای زیرسئوال بردن زحمات آقایان تیم مذاکره‌کننده نیست، بلکه ما از حیلۀ دشمن صحبت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اساسا کسی مخالف توافق نیست و ما هم موافق توافقیم اما توافق خوب، افزود: در توافق بده بستان وجود دارد، اما باید دید در توافق نهایی در تیرماه آیا تحریم‌ها به طور یکجا لغو می‌شود یا نه؟ اگر امتیازات جدی هسته‌ای بدهیم و لغو تحریم‌ها را نگیریم، توافق خوبی نکرده‌ایم.

در ادامه، بهشتی‌پور دیگر کارشناس برنامه از محمدی خواست راجع به سئوال مطرح شده پاسخ دهد، نه چیز دیگری؛ که محمدی اظهار داشت: منتظر به نمایش درآمدن متن خود هستم و در این حین با به نمایش درآمدن متن توافق ژنو و بیانیۀ لوزان، گفت: بر اساس توافق انجام شده در ژنو باید تحریم‌های شورای امنیت به طور کامل لغو می‌شد و نقش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در این میان بر اساس متن بیانیۀ مشترک جدی است.

وی با بیان اینکه آژانس بایستی تعهدات ما را «ودی فای» می‌کرد، افزود: پس از آن باید به سراغ تحریم‌های اتحادیه اروپا می‌رفتیم که در این باره گفته شده بود اجرا ی آن (تحریم‌های اقتصادی و مالی، و نه تحریم انرژی) بایستی خاتمه یابد، به شرطی که ابتدا ما همۀ تعهداتمان را انجام می‌دادیم. یعنی مواد غنی شده به ۳۰۰ کیلو کاهش، دستگاه‌های فردو ۱۰۰۰ دستگاه، نطنز ۵ هزار دستگاه، قلب راکتور اراک نابود و زیرساخت‌های غنی‌سازی جمع می‌شد.

بهشتی‌پور در این حین با قطع صحبت‌های محمدی گفت: تحریم‌های مربوط به انرژی همان تحریم‌های مالی است و قلب راکتور اراک نابود نشده بلکه بازسازی خواهد شد؛ که هر دوی این مطالب با مخالفت محمدی روبرو شد.

محمدی گفت: دیگر تعهد ما بر اساس توافق ژنو، پذیرش دسترسی‌های فراتر از پروتکل آژانس بود و با انجام همۀ این تعهدات به تحریم‌های آمریکا می‌رسیم که آن هم قرار بود فقط توقف موقت کند نه لغو.

این کارشناس با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، آژانس رژیم صهیونیستی است که در گروه فشار به ایران قرار دارد، افزود: آژانس تاکنون به تعهدات خود بر اساس توافق ژنو عمل نکرده است.دفاع همه‌جانبۀ بهشتی‌پور از آژانس!


در ادامه، بهشتی‌پور با اعتراض به محمدی گفت: تکنیک آقای محمدی این است که چند موضوع را مطرح کند. در صورتی که قرار ما این بود که بر اساس سئوال مجری مناظره، راجع به یک موضوع آن هم نقش آژانس بپردازیم .

وی افزود: دربارۀ اورانیوم بحث اصلا نابود کردن آن نبوده، بلکه بحث اکسیدکردن است و وقتی اکسید می‌شود آمادۀ استفاده در صفحات سوخت است. آقای محمدی می‌خواهد با زرنگی تعلیق تحریم‌ها را گردن آژانس بیندازد، در صورتی که اصلا این موضوع ربطی به آژانس ندارد.

وی افزود: نکتۀ بعد این است که آژانس صلاحیت دارد که بگوید در توافق تیرماه از نظر فنی و حقوقی ایران به تعهداتش عمل کرده است یا نه، و کس دیگری هم نمی‌تواند این نقش آژانس را داشته باشد. در سوابق آژانس نیز هست که آنچه را دیده است تایید می‌کند و آنچه را ندیده تایید نمی‌کند.محمدی: چطور از آژانسی حمایت می‌کنید که باعث شهادت دانشمندان شد؟


در این حین، محمدی با واکنش به صحبت‌های بهشتی‌پور راجع به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، گفت: تعجب می‌کنم چطور شما از آژانسی دفاع می‌کنید که اطلاعات دانشمندان هسته‌ای ما را به بیرون درز داد و باعث شهادتشان شد.

وی با ناکارآمد خواندن نقش آژانس در توافق ژنو افزود: مذاکره‌کنندگان ما باید بگردند و ساز و کار صحیح دیگری غیر از آژانس پیدا کنند. چرا که گذشته و سوابق آژانس معلوم و همواره دربارۀ ایران خلاف نوشته است.

محمدی به بهشتی‌پور گفت: شما از آژانس و آمانو دفاع می‌کنید. واقعیت این است که آن‌ها به عنوان عضوی از گروه فشار علیه ایران عمل کرده‌اند.می‌خواهند بر تاسیسات نظامی ما هم نظارت داشته باشند


محمدی افزود: اینجا (توافق تیرماه) دیگر ژنو نیست، اینجا تعهداتی مانند پی‌ام‌دی مطرح است که باید حواسمان جمع باشد. چرا که آن‌ها می‌خواهند به تاسیسات نظامی ما نیز نظارت داشته باشند.

محمدی گفت: چرا آژانس در گزارش‌های خود چیزی دربارۀ توقف کردن تحریم‌های آمریکا ننوشته است؟

وی افزود: نکتۀ مهم این است، ما کارهایی را که باید انجام شود انجام می‌دهیم، سپس بحث لغو تحریم‌ها مطرح می‌شود و مسالۀ همزمانی که مطرح می‌کنند وجود ندارد. مگر قرار نبود تحریم‌ها یکجا لغو شود؟

بهشتی‌پور گفت: البته وقتی آژانس تأیید کرد که چه کارهایی انجام شده، در خصوص لغو تحریم‌ها هم صحبت خواهد شد.توضیح بهشتی‌پور دربارۀ لغو یا تعلیق تحریم‌ها!


مجری پرسید: مقامات آمریکایی بحث تعلیق را می‌گویند و ما نیز بحث لغو را و این احساس نگرانی وجود دارد که کدام خواهد شد.

بهشتی‌پور گفت: البته آنچه غرب دربارۀ این مسئله می‌خواهد انجام دهد، در توافق تیرماه خواهد آمد. مثل اینکه ما می‌خواهیم مسکنی بخریم، در مرحلۀ اول در مشاور املاک مبایعه‌نامه تنظیم می‌کنیم و بعد از انجام شماریمراحل که متعهد شده‌ایم، کار اصلی در محضر انجام خواهد شد و کلید منزل را در محضر تحویل می‌دهند. آنچه آمریکایی‌ها می‌گویند و تعلیق را مطرح می‌کنند، از قول و زبان آمریکایی‌هاست. اما وزیر خارجه ما می‌گوید بعد از تیرماه حتماً تحریم بخش‌های اقتصادی و مالی لغو خواهد شد و بخش مربوط به تسلیحات می‌ماند که البته ما در تأمین تسلیحات خودمان خودکفا هستیم و نیازی هم نداریم و مسالۀ اصلی، انرژی است که در بخش اقتصادی تعریف می‌شود.لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی مشروط به گزارش آژانس شده است


محمدی گفت: در خصوص تحریم‌ها گفته می‌شود که آمریکایی‌ها اول تحریم‌های خود را متوقف می‌کنند و در این حالت زیرساخت‌های تحریم سر جایش باقی است و لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی هم مشروط شده به گزارش آژانس، و در این متن چیزی به معنی لغو به صورت همزمان نیامده است و امکان به وجود آوردن محدودیت‌های جدید وجود دارد و لغو تحریم‌ها از طرف آمریکایی‌هاست که بایستی تحریم‌ها را بردارند و اوباما هم در این باره صحبت کرده و حرف او هم سند است و با این متن هم نمی‌توان جلوی سوءاستفاده را گرفت و من از دوستان می‌خواهم که بروند متن را طوری بنویسند که آمریکایی‌ها نتوانند سوءاستفاده کنند.تایید بهشتی‌پور بر مشروط بودن تحریم‌های اقتصادی و مالی


بهشتی‌پور گفت: البته این برداشت شخصی است. قرار شده که در اولین زمان پس از امضای قرارداد، شورای امنیت دو سه روز بعد قطعنامه صادر کرده و قطعنامه‌های قبلی را لغو کند، تا در یک نشست دیگر اعلام کند که توافق‌های جدیدی با ایران انجام داده‌ایم که برای هر دو طرف تعهدآور است که موسوم به برجام باشد و در آنجا مشخص است که هر کدام از طرفین چه اقداماتی باید انجام دهند. ایران تعهدات خود را انجام خواهد داد و وقتی که آژانس آن را تأیید کرد، تحریم‌ها لغو خواهد شد.

بهشتی‌پور افزود: آمریکا می‌گوید در مرحلۀ اول تعلیق می‌کنیم و شبهات آقای محمدی در تیرماه برطرف خواهد شد و مشخص خواهد شد که دقیقاً هر کسی باید چه کاری بکند.

مجری گفت: بر اساس رصد در فضای مجازی بحث خُلف وعدۀ طرفین وجود دارد و اینکه کدام طرف خلف وعده‌هایی انجام داده است.برگشت‌پذیری برای ایران خیلی دشوار خواهد بود


محمدی گفت: مسئله این است که پس از انجام تعهدات ایران و در صورت تأیید آژانس، ما تازه می‌رسیم به آمریکا که دشمن ماست و در این زمان برگشت‌پذیری برای ایران خیلی دشوار خواهد بود. وقتی که زیرساخت‌ها را جمع کردید، قلب رآکتور اراک خاموش شد و در آن زمان آمریکایی‌ها خلف وعده کردند، برگشت‌پذیری دشوار خواهد بود و شاید دو سه سال طول بکشد که برگشت‌پذیری انجام شود.

بهشتی‌پور گفت: بحث مهم این است که اولاً ما دستاورد مهمی با این توافق به دست آوردیم و آن اینست که هر دو طرف می‌توانیم برگردیم به جای اول خودمان، و مراحل اجرای توافق‌ها کلی نیست. بلکه بر اساس حساب و کتاب مشخص نوشته شده است. همچنین هیچ کدام حقی را از خود لغو نکرده‌اند، یا دربارۀ همه چیز توافق خواهد شد و یا کاری انجام نخواهد شد و در این صورت برگشت‌پذیری ممکن است و مراحل انجام کار به صورت تدریجی مشخص شده و دبه در آوردن در آن خیلی سخت خواهد بود. بالاخره ما هوشمندانه شماری حقوق خود را پیش‌بینی می‌کنیم و باید توجه داشته باشیم که تحقیق و توسعۀ ما بر روی دستگاه‌های پیشرفته مانند آی‌آر8 ادامه خواهد یافت و ما قادر به ادامۀ تحقیق و توسعه در این علوم و فنون پیشرفته خواهیم بود. همچنین امکان همکاری بین‌المللی در خصوص مسائل هسته‌ای فراهم خواهد شد.

وی افزود: ما الآن در این زمینه فقط با روسیه همکاری داریم. اما با این توافق می‌توانیم از علوم و دستاوردهای سایر کشورها هم استفاده کنیم. ما می‌توانیم با پنج هزار سانتریفیوژ هم تحقیق و توسعه خود را انجام دهیم و اگر آن‌ها تخلف کردند، می‌توانیم برگردیم. فردو با داشتن هزار سانتریفیوژ مانند یک ضمانت عمل می‌کند. البته من قبول دارم که در نظام بین‌المللی زور و حق کشی وجود دارد، اما در این توافق طوری مهندسی شده است که بتوانیم از زیر فصل هفتم شورای امنیت خارج شویم.بعد از ۱۰ سال محدودیت هم باید دربارۀ غنی‌سازی با آمریکا مذاکره کنیم


محمدی در ادامه گفت: در متن بیانیۀ مشترک آمده است که زمان محدودیت برنامۀ غنی‌سازی ایران، ۱۰ سال است. آیا معنی آن این است که پس از ده سال، محدودیت‌ها بر غنی‌سازی ایران به طور کامل از بین می‌رود؟ اینگونه نیست و پس از این بازۀ زمانی باید دوباره با آمریکا مذاکره کنیم که آیا اجازۀ غنی‌سازی به ما می‌دهند یا خیر.

محمدی تأکید کرد: باید مراقب حقه‌بازی‌های آمریکایی‌ها باشیم و توافق به گونه‌ای نوشته شود تا آمریکا نتواند آن را به نفع خود تفسیر کند. متن فعلی بیانیه کاملاً‌ ابهام دارد و در توافق نهایی باید صریح نوشته شود که پس از ۱۰ سال، محدودیت‌های غنی‌سازی به طور کامل برداشته می‌شود یا خیر.بهشتی‌پور: آمریکا منافع خود را برجسته کرده است


بهشتی‌پور هم گفت: دو طرف پس از اعلام بیانیۀ مشترک هسته‌ای لوزان، سعی کردند آن بخش را که مطلوب خودشان بوده است، برجسته کنند. قرار است در توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ به صراحت نوشته شود که محدودیت‌های غنی‌سازی ایران، ۱۰ سال خواهد بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: آمریکایی‌ها حقه‌باز هستند و آنچه را که در بیانیه به نفع آن‌هاست برجسته و محدودیت‌های ایران را نیز برجسته می‌کنند.

بهشتی‌پور گفت: ایران در چارچوب «پروتکل الحاقی» نظارت‌هایی را پذیرفته است که ۱۴۶ کشور دیگر نیز آن را پذیرفته‌اند.(شمار آن‌ها در اصل، 90 کشور است)

وی افزود: کل مسالۀ ما با آمریکا، بهانه است اما مذاکره و نرمش قهرمانانه، این بهانه را از آن‌ها می‌گیرد.بهشتی‌پور: مذاکره‌کنندگان فعلی در یک سال و نیم به دستاوردهایی رسیدند که مذاکره‌کنندگان قبلی در ۶ سال نرسیدند!


بهشتی‌پور ادامه داد: مذاکره‌کنندگان قبلی ایران، ۶ سال مذاکره کردند اما به جایی نرسیدند. اما مذاکره‌کنندگان فعلی یک و نیم سال مذاکره کردند و این دستاوردها را به دست آوردند.محمدی در پاسخ به این مطلب بهشتی‌پور گفت: مذاکره‌کنندگان پیشین در شش سال مذاکرۀ خود سرمایه‌ای فراهم کردند که مذاکره‌کنندگان فعلی با توجه به آن توانستند این توافق را انجام دهند.

وی افزود: قبلاً هم این دوستان بر سر کار بودند، اما نتوانستند کاری کنند.بازطراحی نیروگاه اراک چقدر طول می‌کشد؟


محمدی در ادامۀ این برنامه، دربارۀ رآکتور اراک گفت: نکتۀ مثبت بیانیۀ لوزان این است که رآکتور اراک، آب سنگین باقی خواهد ماند. اما نکته این است که این فرآیند نوسازی و بازطراحی چقدر طول خواهد کشید؟

وی افزود: روسیه که کشور نیمه‌متحد ماست، برای راه‌اندازی نیروگاه بوشهر بیش از ۲۰ سال زمان صرف کرد؛ و اکنون که قرار است آمریکایی‌ها در نوسازی رآکتور اراک مشارکت کنند، معلوم نیست چقدر طول خواهد کشید.

محمدی ادامه داد: در توافق نهایی بازطراحی نیروگاه اراک باید مشروط به زمانبندی معین باشد.چرا سوخت راکتور اراک را بدون مابه‌ازا صادر می‌کنیم؟


وی گفت: نکتۀ دیگر این است که چرا ما باید سوخت مصرف شدۀ راکتور اراک را بدون دریافت مابه‌ازایی صادر کنیم. اگر آن‌ها می‌خواهند این سوخت را ببرند، باید در ازای آن چیزی بدهند و این نکتۀ کلیدی است که چیزی می‌دهیم اما در ازای آن چیزی دریافت نمی‌کنیم.

بهشتی‌پور در پاسخ با اشاره به اینکه باقی ماندن ماهیت رآکتور آب سنگین اراک دستاورد بزرگی است گفت: در شرایط تحریم، دانشمندان ما دسترسی به امکانات لازم و به‌روز را نداشتند، اما در توافق نهایی قرار است غربی‌ها در بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک با ما همکاری کنند و امکانات لازم را نیز در اختیار بگذارند.

وی افزود: بنابراین ما پسماند سوخت نیروگاه اراک را می‌دهیم و در مقابل آن تحریم‌ها برداشته می‌شود و همچنین کشورهایی در زمینۀ نوسازی این نیروگاه با ما همکاری می‌کنند. بنابراین ما در ازای سوخت نیروگاه اراک، همکاری‌های بین‌المللی در جهت ارتقای علمی دانشمندان خود را دریافت می‌کنیم.اقدام غیرقانونی تیم مذاکره‌کننده دربارۀ وعده تصویب پروتکل الحاقی به ۱+۵


دو کارشناس شرکت‌کننده در مناظرۀ برنامه دوشنبه‌شب تیتر شبکه خبر، همچنین دربارۀ بیانیه لوزان، در ادامه به موضوع پروتکل الحاقی و صحبت‌های اخیر اوباما پرداختند.

محمدی گفت: در متن بیانیۀ مشترک آمده است ما تا قبل از تصویب مجلس شورای اسلامی، پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کنیم و این غیرقانونی و خلاف مصوبۀ مجلس است. دوستان ابتدا باید می‌آمدند و با نمایندگان مجلس مشورت می‌کردند. امیدواریم در متن نهایی این موضوع اصلاح شود.

محمدی گفت: موضوع دیگر اینکه دسترسی‌هایی که در بیانیۀ مشترک برای آژانس در نظر گرفته شده، فراتر از وظایف آژانس است.

وی با بیان اینکه در بیانیۀ لوزان وظایفی فراتر از پروتکل الحاقی با عنوان «دسترسی‌های بیشتر» آمده است، افزود: دسترسی بیشتر از پروتکل الحاقی یعنی رژیم بازرسی ویژه، در حالی که کشورها حداکثر پروتکل الحاقی را امضا می‌کنند.

محمدی گفت: اوباما هم گفت رژیم بازرسی که در ایران اجرا خواهد شد در هیچ جای دنیا اجرا نمی‌شود.

وی افزود: «زنجیرۀ تامین» یعنی مجموعۀ آدم‌ها، شرکت‌ها و ظرفیت‌های داخلی و خارجی برای تأسیسات هسته‌ای. یعنی اگر ما یک پیچ استفاده می‌کنیم، باید به اطلاع آن‌ها برسانیم.کل غنی‌سازی را بدهیم، بهتر است تا اطلاعاتمان را به موساد و سیا بدهیم!


محمدی گفت: من معتقدم ما اگر کل غنی‌سازی‌مان را بدهیم، بهتر است که اطلاعاتمان را به موساد و سیا بدهیم.

وی در ادامه به موضوع پی‌ام‌دی اشاره کرد و افزود: پی‌ام‌دی پل بحث هسته‌ای و نظامی ماست و بهانه‌ای است تا به برنامۀ تسلیحاتی و موشکی ما ورود پیدا کنند.

محمدی گفت: در حوزۀ دسترسی و بازرسی، اگر آنچه در بیانیۀ لوزان آمده در توافق نهایی تأیید شود، دوران جدیدی از عملیات سایبری و ترور، ما را تهدید خواهد کرد.اظهارات مضحک بهشتی‌پور دربارۀ شیوه بازرسی بر مبنای پروتکل الحاقی!


در ادامه، بهشتی‌پور کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: این حرف‌های آقای محمدی دل مردم را خالی می‌کند، در صورتی که حقیقت موضوع اینطور نیست.

وی افزود: مسالۀ پروتکل الحاقی دو بخش مهم دارد؛ ۱- نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، که ایران در این خصوص هیچ معذوریتی قائل نیست. چرا که معتقد است کسی که حسابش پاک است چه حاجت به محاسبه است ۲- کسانی که گربه‌رقصانی می‌کنند، بهانه‌هایشان بریده شود.

بهشتی‌پور گفت: به عنوان مثال بر اساس این موضوع، آژانس می‌گوید می‌خواهیم از پارچین بازدید کنیم، در اینجا آژانس باید دلایل خود را ارائه دهد و از قبل اعلام کند؛ که در این وضعیت دو حالت به وجود می‌آید؛ یا ایران می‌پذیرد یا می‌گوید دلایل منطقی نیست. در ادامه، آژانس هم در خصوص پاسخ ایران، یا آن را می‌پذیرد یا نمی‌پذیرد؛ که در اینجا در حالت نپذیرفتن، سکوت است که می‌خواهند برای آن راه‌حلی بیابند.

بهشتی‌پور گفت: همچنین آمده است که اگر خواستند جایی را ببینند و بازدید کنند، نزدیک آن مکان را نشان می‌دهند که شاید قانع شدند؛ و بعد قرار است کمیته‌ای تشکیل دهند تا در خصوص این موارد تصمیم‌گیری شود و فراتر از پروتکل نیز همین است.

وی افزود:‌ وقتی دو طرف اختلاف پیدا کردند، آن کمیته بررسی می‌کند که کدام طرف دلایل منطقی دارد.بهشتی‌پور: چشم بازرسان آژانس را می‌بندیم و با چی‌پی‌اس (رهیاب) مکان را برایشان مشحض می‌کنیم!


بهشتی‌پور گفت: نظارتی که آژانس می‌کند، مدیریت‌شده است و متخصصان ایرانی در کنارشان خواهند بود؛ اصلاً‌ ممکن است چشم کارشناس آژانس را ببندند و با رهیاب مکان را مشخص کنند. وی افزود: همانطور که آقای محمدی می‌گوید، طرف ما دشمن ماست و احتیاط آقای محمدی را باید پیش‌بینی کنیم تا در توافق کلاه بر سر ما نگذارند.

محمدی گفت: دنیا به این زیبایی که شما می‌گویید نیست، این دنیا دنیایی است که به رغم انجام کلیۀ تعهدات ما، بر اساس گزارش‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا عمل می‌کند. وی افزود: من احساس می‌کنم دوستان ما کمی عجله کردند. می‌توانستند تا تیرماه به جزئیات بیشتر بپردازند.

محمدی گفت: به جای اینکه محدودیت‌های ۱۰ ساله، ۲۵ ساله و غیره را بپذیریم، آیا بهتر نبود قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا می‌کردیم؟ این صحبت محمدی با تعجب بهشتی‌پور مواجه گردید و گفت: خدا نکند که نظر آقای محمدی اجرایی شود.

بهشتی‌پور ادامۀ غنی‌سازی، آب سنگین اراک، باقی ماندن فردو، لغو قطعنامه‌های قبلی و لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی را ازجمله دستاوردهای بیانیۀ لوزان برشمرد.

در ادامۀ این مناظره، دو طرف به موضوع روند رشد علمی در قالب بیانیۀ لوزان پرداختند.تحقیق و توسعه را هم محدود کردیم!


محمدی در این باره گفت: یکی از کارهایی که هیئت ما به دنبالش بود، تحقیق و توسعۀ نامحدود بوده است و آنچه در بیانیۀ مشترک آمده راجع به تعداد، گستره و جدول زمانی باید توافق کنند؛ و این صراحت ندارد که برنامۀ تحقیق و توسعه، نامحدود است. دربارۀ تعداد دستگاه‌های پیشرفتۀ ما محدودیت قائل خواهند شد و برنامۀ تحقیق و توسعۀ ما دچار محدودیت خواهد شد و در بیانیۀ ایران هم برای آن فرجۀ زمانی آمده است. بنابراین من معتقدم تحقیق و توسعه‌ای که محدود شود، دیگر تحقیق و توسعه نیست و «دانش» تولید نخواهد کرد.

بهشتی‌پور در پاسخ به محمدی گفت: به بینندگان قول می‌دهم به عنوان یک کارشناس، که ما در مورد تحقیق و توسعه به لحاظ کمیت و کیفیت شرایطی فراهم شود که بتوانیم با دانشمندان دیگر کشورها ارتباط داشته باشیم. تحقیق و توسعه خط قرمز ماست و توافق آینده می‌گوید محدودیت پذیرفته‌ایم یا خیر؟

محمدی نیز گفت: من هم در آرزوهای آقای بهشتی‌پور شریکم.

وی افزود: زحمت بزرگ دوستان نیازمند زحمت بزرگتری است، تا توافق نهایی بر اساس راستی‌آزمایی درست دشمن صورت گیرد، نه خوش‌بینی‌های ما.

بهشتی‌پور در پایان با تبریک به صداوسیما به خاطر فراهم کردن چنین فضای کارشناسی برای بررسی بیانیۀ لوزان گفت: تمام دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و این بیانیه حاصل زحمات ۱۰ ساله‌ای است که، آقای ظریف و تیم هسته‌ای زنندگان نهایی گل آن بودند!!


http://www.fetan.ir/home/6897


http://www.roman98.com/post/314/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B8%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%AE%D8%A8%D8%B1-18-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-94.htmlدومین مناظرۀ توافق لوزان در صداوسیما


http://kheybaronline.ir/fa/news/44988/%D8%A8%D8%B0%D8%B1%D9%BE%D8%A7%D8%B4-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D9%84%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%B7%D8%A8%D9%88%D8%B9%D8%A7%D8%AA%DB%8C%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%82%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B3%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%86%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%B5%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B5%D8%AD%D8%A8%D8%AA-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo