افزایش نگرانی‌ها از مواضع قومیّت‌گرایانۀ دولت!

جمعه 27 دی‌ماه سال 1392 ساعت 03:26 ق.ظ


مهرداد معمارزاده طهران


ما که دیگر مانده‌ایم چکار کنیم.

هر چه از گوشه و کنار «لیچار» بارمان می‌کنند، به روی خودمان نمی‌آوریم و زیرسبیلی ردّ می‌کنیم.

هر چه به چاپلوسیِ دولت و حکومت متهّم‌مان می‌کنند، خودمان را به نشنیدن زده و از ناچاری‌های دولت کنونی در اتخاذ برخی مواضعِ یک بام و دو هوا سخن می‌گوییم.

اما انگار اینگونه مواضع، پایانی ندارد و رفته‌رفته کار دارد از حیطه‌های عمومی به سوی برخی خط قرمزها کشیده شده و سر از جاهای بدی در می‌آورد...


به گمان، دکتر روحانی آنقدر سرش به سیاست بین‌الملل و مسائل هسته‌ای گرم شده، که دیگر تمرکزش بر موضوعات مهم داخلی را از دست داده است.

به هر روی، قصد نداریم در اینجا زیاده‌گویی کنیم.

ازین رو، و پس از اظهارنظر نه چندان حرفه‌ای جناب روحانی بابت روز 9 دی، اکنون با توجه به مواضع بسیار عجیب ایشان در سفر به خوزستان و مطلق عربی برشمردن این استان ایران و بی‌توجهی پرسش‌برانگیزشان نسبت به لرهای بختیاری در آنجا، به وضوح اعلام می‌داریم که چنانچه دکتر حسن روحانی نسبت به تجدیدنظر و بازنگری در حلقۀ مشاورانشان - به ویژه در خصوص جمعیت‌های ایرانی - اهتمام ویژه نورزند، دیری نخواهد پایید که ملی‌گرایان با پایگاه اجتماعی شناخته شدۀ خود در میان قشرهای مختلف مردم و میزان تاثیرگذاری چشمگیر در فضای مجازی، سرانجام از این سرگردانی کنونی در حمایت و نقد مشفقانۀ همزمان از دولت، بیرون آمده و در واکنش به مواضع قومیت‌گرایانه و رو به تزاید اعضا، بدنه و راس قوۀ مجریه، به طور یکپارچه دست به ایستادگی و روشنگری خواهند زد، و چه بسا که با بخش معتدل و معقول طیف اصولگرا هماهنگ وهمراه گشته و اتفاقات سال‌های 83 و 84 را که چندان هم برای اصلاح‌طلبان خوشایند نبود، این بار یک دوره زودتر و طی همین 3-2 سال پیشِ رو رقم بزنند.(منظور، حمایت از اشخاصی چون احمدی‌نژاد نیست)

با این اوصافی که در خوزستان و عربی برشمردن کلیّت آن استان از سوی دولتیان شاهد بودیم، حیران مانده‌ایم چنانچه پای ایشان به استان آذربایجان شرقی، یعنی مأمن هویت‌طلبان قومی!، برسد؛ چه دسته‌گلی می‌خواهند به آب بدهند؟

ما کم‌کم داریم به این انگاره می‌رسیم که، دکتر حسن روحانی علیرغم سال‌ها حضور در مناصب مهم مملکتی و حاکمیتی، اما گویا از کمترین نگاه ملی به مسائل کشور برخوردار نیستند.

البته چنانچه بدانیم کسانی چون دکتر سیدرضا صالحی امیری، سال‌ها مشاور آقای روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک نظام در امور مربوط به قومیت‌ها بوده است، شاید که دیگر خیلی انتظار چندانی از ایشان نداشته باشیم!زیرا با افکار مسموم و خطرناکی که در سر چنین کسانی می‌گذرد، باید هم که رئیس‌جمهور دست‌پختشان نگاهی چنین خط خطی، قومی و سهوا همراه با برنامه‌های لندن و باکو و واشنگتن و تل‌آویو و ریاض دربارۀ ایران، به کشور و ملت بزرگ و یکپارچۀ ایران داشته باشد!مطلب «ایبنا» را در زیر ببینید:

 

جزئیات پرابهام سفر روحانی به خوزستانچهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۲

ایبنانیوز/ سرویس سیاسی/ گزارش


اجرای برنامه‌های خاص و پرابهام در سفر دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان به استان خوزستان، موجب نگرانی افکارعمومی این استان شده است.

به گزارش ایبنانیوز، استان خوزستان یک استان با تنوع قومی و فرهنگی است و برابر آمارهای رسمی حدود ۳۱ درصد لر بختیاری، ۳۱ درصد عرب، ۳۳ درصد فارس، ۵ درصد سایر قومیت‌ها نظیر ترک‌ها و کردها و اقلیت‌های مذهبی نظیر پارسیان زرتشتی، ارمنیان و مسیحیان آشوری، صابئین و.. تشکیل می‌دهند.

اما برنامه‌ریزی پرابهام سفر روحانی به خوزستان به نحوی بود که به جای تصویر واقعی خوزستان، تصویری غیرواقعی ارائه کرد که گویی استان خوزستان تنها از یک قومیت خاص تشکیل شده است؛ و به گفتۀ یک کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی استان خوزستان، «آنچه در این سفر اتفاق افتاد را می‌توان بازتولید رسمی تصویر بی‌بی‌سی (BBC) از استان خوزستان نامید؛ و بیش از هر چیز، می‌تواند نشاندهندۀ تأثیرپذیری مشاوران و برنامه‌ریزان سفر حسن روحانی از رهنمودهای سرویس‌های جاسوسی انگلیس و یا تأثیرپذیری عمیق و خطرناک آنان از تبلیغات شبکۀ بی‌بی‌سی (BBC) وابسته به رژیم سلطنتی انگلیس باشد».

گفتنی است قبل از ورود حسن روحانی به خوزستان، مشاوران و برنامه‌ریزان سفر وی در اخبار و اطلاعیه‌های رسمی که در صداوسیمای خوزستان منتشر شد، از دیدار سران عشایر عرب با رئیس‌جمهور خبر دادند و نیز از عشایر عرب دعوت کردند که به استقبال رئیس‌جمهور بیایند. این درحالی است که جلسۀ جداگانه‌ای با سران عشایر لر بختیاری یا دعوت‌نامۀ جداگانه‌ای برای سایر اقوام خوزستان منتشر نشد، و به این ترتیب یک گام به سوی انگارۀ انگلیسی «خوزستان یک سرزمین با اکثریت عربی است» برداشته شد.

در گام بعدی، حجت‌الاسلام علوی وزیر اطلاعات یک روز مانده به سفر رئیس‌جمهور، در یک مراسم اختصاصی و محرمانه با حضور سران عشایر عرب شرکت کرد؛ در حالی که جلسه‌ای را به سران عشایر بختیاری یا سایر اقشار و اقوام خوزستان اختصاص نداد. هنوز اعلام نشده است که آیا جلسۀ بی‌سابقه وزیر اطلاعات با این افراد، به دستور رئیس‌جمهور انجام شده یا با ابتکار وزیر صورت گرفته است و چه منطقی پشت این حرکت تبعیض‌آمیز و تحریک‌آمیز بوده است؟ وقتی که وزیر اطلاعات با سران عشایر عرب که ۳۱ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، جلسه می گذارد؛ آیا این پیام را به سران عشایر بختیاری نمی‌دهد که چون شما آرام هستید و در بین شما کسانی نیستند که با ماهواره‌های بیگانه در ارتباط باشند، شما از حق خود مبنی بر دیدار با مسئولان ارشد نظام محروم هستید؟ آیا جلسۀ وزیر اطلاعات در راستای تحکیم امنیت استان بوده یا منجر به خدشه به امنیت استان شده است؟ یک موسسۀ پژوهشی مستقل می‌تواند با یک مطالعۀ اجتماعی و علمی دقیق این را به اثبات برساند که «امنیت فروشی» راهکار تأمین امنیت پایدار خوزستان نیست و امنیت پایدار خوزستان تنها در گرو نگاه یکپارچه به این استان و مشارکت همۀ اقوام اعم از لر بختیاری، عرب، فارس و سایر اقلیت‌های قومی و مذهبی استان ازجمله ترک‌ها، کردها، پارسیان زرتشتی، مسیحیان آشوری، صابئین و... است.پخش تبلیغات تحریک‌آمیز از صداوسیمای خوزستان، منجر به اعتراض گسترده و جنبش پیامکی علیه مشاوران و برنامه‌ریزان سفر حسن روحانی شد و استانداری خوزستان در اقدامی شتابزده اعلام کرد که حجت‌الاسلام علی یونسی وزیر سابق اطلاعات و مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام، جلسه‌ای با حضور لرهای بختیاری و عرب‌ها تشکیل خواهد داد. در این جلسه که همزمان با جلسۀ حجت‌الاسلام علوی برگزار شد، حجت‌الاسلام علی یونسی در سخنان تأمل‌برانگیز، مواضع یکسویه‌ای در مورد مسائل تاریخی مورد اختلاف بین پژوهشگران تاریخ استان خوزستان به ضرر لرهای بختیاری و به نفع یک قوم خاص ایراد کرد، که به عنوان اقدام یک مقام رسمی در تحریف آشکار تاریخ بر ضد لرهای بختیاری و انکار پیشگامی لرهای بختیاری در ترویج تشیع در استان خوزستان قلمداد گردید و با واکنش منفی از سوی حاضران مواجه شد.

تنش‌های ناشی از مواضع پرابهام یونسی در جلسه با سران عشایر، موجی از اعتراض‌ها را برانگیخت. نهاد ریاست جمهوری در این مرحله کوشید با بهره‌گیری از میانجی‌گری "بهمن حسین‌پور دشتگلی" معاون تشریفات و مراسمات دفتر رئیس‌جمهور که از نخبگان قوم بختیاری است، آرامش را به آنان برگرداند. همچنین مشاوران رئیس‌جمهور کوشیدند با انتشار این خبر که دکتر محسن رضایی «به عنوان میزبان» دکتر حسن روحانی را در این سفر همراهی خواهد کرد، تا حدی اعتماد و آرامش را به نخبگان بختیاری بازگردانند تا منتظر نتیجۀ سفر باشند.

دکتر حسن روحانی در لحظات آغازین سفر خود و در سخنرانی در جمع مردم اهواز کوشید تا به طور تلویحی به این اعتراض‌ها پاسخ دهد. وی سخنرانی خود را با سلام به اقوام مختلف استان شروع کرد و گفت: «سلام بر مردم دلیر خوزستان از عرب و لر و بختیاری و فارس».

با این حال جزئیات سخنرانی وی که از قبل توسط مشاورانش نوشته شده بود، تماماً در راستای بازتولید تصویر بی‌بی‌سی (BBC) از استان خوزستان پیش رفت. وی در سخنرانی خود فقط بر نوار جنوب‌غرب استان خوزستان متمرکز شد و نام تک‌تک شهرهای این نوار جنوب‌غرب را بر زبان آورد و قول توسعۀ کشاورزی در این ناحیه را داد. ولی اشاره‌ای نکرد که پس از توسعۀ یک‌بُعدی در نوار جنوب‌غرب استان و محرومیت مطلقدر نواحی شمال و شمال شرق استان، چگونه موازنۀ اجتماعی استان حفظ می‌شود؟ وی همچنین به مناطق سکونت مردم لر بختیاری که مناطق نفت‌خیز استان و محل پروژه‌های بزرگ آبی نظیر سدها و نیروگاه‌های برق‌آبی هستند و در محرومیت مطلق به سر می‌برند، اشاره‌ای نکرد و نام هیچ شهری از مرکز، شمال، شمال‌غرب، شمال‌شرق و شرق استان خوزستان را بر زبان نیاورد.

روحانی در تمام بخش‌های سخنان خود وقتی که از پروژه‌های عمرانی سخن راند، فقط از پروژه‌های مربوط به نوار جنوب‌غرب سخن گفت؛ طرح غدیر برای انتقال آب از شمال به جنوب استان، منطقۀ آزاد اروند، لایروبی اروند، توسعۀ ۵۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی جنوب‌غرب استان بدون اشاره به پیوست فرهنگی و اجتماعی آن و...، نشان داد که حسن روحانی چشم خود را به دو سوم استان بسته است و حتی یک مورد هم نامی از مناطق دیگر نیاورد.روحانی توضیح نداد که اگر مصمم به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در نوار جنوب‌غرب استان خوزستان است، چرا طرح‌های مشابهی در سایر مناطق استان خوزستان اجرا نمی‌کند؟ او نگفت که چه طرح‌های مشابهی برای مرکز، شمال، شمال‌غرب و شمال‌شرق استان دارد که منجر به حفظ تعادل در شاخص برخورداری و نیز برقراری توازن اجتماعی در استان چندقومی خوزستان شود؟

وی در کمال ناباوریِ حاضران، سخنرانی خود را به دو بخش فارسی و عربی تقسیم کرد. وی پس از پایان بردن سخنرانی یکسویۀ خود به زبان فارسی، سخنرانی خود به زبان عربی را آغاز کرد و ضمن تبعیض آشکار در حق مردمی که از قومیت‌های مختلف به استقبال وی آمده بودند، در شهر چندقومی اهواز به سخنرانی یک‌بُعدی پرداخت، که نوعی نقض حقوق شهروندی مخاطبان از سوی یک مدعی حقوق شهروندی محسوب می‌شود.

سخنرانی حسن روحانی به زبان عربی در اهواز، نشان می‌دهد که مشاوران و برنامه‌ریزان سفر وی با ارائه اطلاعات غلط کوشیده‌اند اهواز را شهری تک‌قومی نشان دهند. سخنان روحانی به زبان عربی، با واکنش منفی بیش از دوسوم جمعیت حاضر مواجه شد. وی در این سخنرانی در یک اظهارنظر نادرست، علی بن مهزیار اهوازی را که از پیشگامان ترویج تشیع در خوزستان است، در ردیف مفاخر قوم عرب نام برد، که با شگفتی حاضران مواجه شد!محسن رضایی نیز که به همراهی خاموش با حسن روحانی در این سفر پرداخته بود، نخواست یا نتوانست هیچ نقشی در ارائه تصویر واقعی از استان خوزستان ارائه کند. در حالی که مشاوران حسن روحانی، از رضایی به عنوان «میزبان» یاد کرده بودند، حتی به عنوان خیرمقدم‌گویی نیز به وی فرصت سخنرانی یا اظهارنظر ندادند. همراهی غیرمؤثر رضایی با روحانی در این سفر، موجب نارضایتی بخش عمدۀ هواداران وی در اقشار و اقوام مختلف استان خوزستان گردید.

یک کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی دربارۀ سفر پرابهام روحانی به خوزستان، به خبرنگار ایبنانیوز گفت: «قطعاً سفر حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان به خوزستان در دی ماه ۱۳۹۲ در تاریخ به عنوان یک خطای راهبردی یا [...] خواهد ماند. آنچه در این سفر اتفاق افتاد را می‌توان بازتولید رسمی تصویر بی‌بی‌سی (BBC) از استان خوزستان نامید و بیش از هر چیز، می‌تواند نشاندهندۀ تاثیرپذیری مشاوران و برنامه‌ریزان سفر حسن روحانی از رهنمودهای سرویس‌های جاسوسی انگلیس و یا تأثیرپذیری عمیق و خطرناک آنان از تبلیغات شبکۀ بی‌بی‌سی (BBC) وابسته به رژیم سلطنتی انگلیس باشد».

وی افزود: «با توجه به سوابق امنیتی رئیس‌جمهور، از ایشان انتظار می‌رفت که از ترکیب چندقومی استان خوزستان آگاه باشند. از رئیس‌جمهور انتظار می‌رود نسبت به پیامدهای جزئیات سفر و سخنانش هوشیار باشد. زیرا این جزئیات می‌تواند تصویر غیرواقعی از یک منطقۀ کشور ارائه کند که منطبق بر تصویر و خواست بیگانگان از آن استان باشد. آنچه موجب نگرانی بیشتر می‌شود، اینکه اخیراً و پس از شدت گرفتن رقابت‌های سیاسی در تهران، برخی مشاوران و منتسبان به ایشان به دنبال اجرای برنامۀ «فشار از مرز و چانه‌زنی در مرکز» هستند. ایشان در چند هفتۀ اخیر هشدار داده بودند که عده‌ای به دنبال استفاده از برخی اهرم‌های فشار علیه دولت هستند، و به نظر می‌رسد اکنون برخی مشاوران و منتسبان به جریان ایشان به دنبال تنش‌زایی در خوزستان هستند تا بتوانند از آن به عنوان یک برگ برنده در تهران و برقراری توازن امنیتی با جناح‌های رقیب و کانون‌های قدرت در پایتخت استفاده کنند. کاری که همزمان با اواخر دورۀ وزارت آقای علی یونسی نیز توسط عده‌ای افراد غیرمسئول دنبال شد و در آستانۀ انتخابات ۱۳۸۴ و نامزدی دکتر معین، منجر به یک رشته بمبگذاری پراکنده در استان خوزستان شد، ولی نتوانست به حلقه‌های امنیتی جریان اصلاحات کمک کند که توازن قوای خود را در تهران برقرار کنند».

این کارشناس سیاسی و اجتماعی در پایان گفت: «این نگاه ابزاری به مردم عرب در نوار جنوب‌غرب استان خوزستان، یک نمونه از خودخواهی احزاب سیاسی و بی‌توجهی آنان به تمامیت ارضی کشور و نوعی بازی با آتش است، و علاقمندان به تمامیت ارضی کشور باید جلوی چنین رَویه‌های غیرمسئولانه را سدّ کنند. در بُعد استانی نیز این نگاه سیاسی و ابزاری به قومیت‌ها، تنها به از بین رفتن وحدت در استان چندقومی خوزستان و تباهی این استان می‌انجامد و توسعۀ همه‌جانبه استان را با وقفه مواجه می‌کند».

http://www.ibnanews.ir/vdci.qavct1aupbc2t.html

 


تلکس آژانس خبری خوزستان (خوزنا):

جزئیات پرابهام سفر روحانی به خوزستان

چهارشنبه، 25 دی 1392 - 19:14

اجرای برنامه‌های خاص و پرابهام در سفر دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان به استان خوزستان، موجب نگرانی افکارعمومی این استان شده است.

http://www.khoozna.com/telex-32728.html

 


انتقاد "روزگارنو" از تبعیض قومیتی در سفر روحانی به خوزستانپنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۱

سایت پربینندۀ روزگار نو، در گزارشی با عنوان «حیف است آقای رییس‌جمهور!»، به بررسی انتقادها از تبعیض قومیتی در جریان سفر روحانی به خوزستان پرداخت.

http://www.ibnanews.ir/vdca.inak49nwm5k14.html

 


انتقاد "نارسینا آنزان" از تبعیض قومیتی در سفر رئیس‌جمهور به خوزستانپنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۷

انجمن فرهنگی "نارسینا آنزان" در نوشتاری با عنوان «دامنۀ یکجانبه‌گرایی قومیتی در خوزستان را به رئیس‌جمهور کشاندند»، نسبت به وقوع تبعیض قومیتی و تلاش عده‌ای برای ارائه تصویر غلط از خوزستان در جریان سفر رئیس‌جمهوری به خوزستان انتقاد کرد.

http://www.ibnanews.ir/vdcj.meofuqeyxsfzu.html

 


نشست نمایشی با سخنران فرمایشی؛

در جلسۀ یونسی با فعالان قومی بختیاری در خوزستان چه گذشت؟پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۳

آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)/ گزارش/ سهراب بهداروند

علی یونسی دستیار ارشد رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها، یک روز پیش از سفر روحانی به خوزستان در جلسه‌ای که با عنوان «دیدار با اقوام» نامگذاری شده بود، شرکت کرد تا از نزدیک با مشکلات این مردم آشنا شود. اما در این نشست هیچ چهرۀ موجه بختیاری برای سخنرانی دعوت نشده بود و هیچیک از مطالبات تاریخی و اجتماعی بختیاری که بار‌ها به طرق مختلف راجع به آن‌ها صحبت شده است، بیان نشد.

http://www.ibnanews.ir/vdcb.0bwurhbg0iupr.htmlنامۀ انتقادی مردم ایذه، باغملک و دهدز در آستانه سفر رئیس‌جمهور به خوزستان

دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۱

در آستانۀ سفر دکتر حسن روحانی به استان خوزستان، جمعی از اعضای شوراهای شهر و روستا و معتمدان محلی مردم در شهرستان‌های ایذه، باغملک و دهدز، با انتشار نامۀ سرگشاده‌ای، خواستار رفع مظلومیت از این منطقه و رسیدگی به مطالبات قانونی مردم این شهرستان‌ها شدند.

http://www.ibnanews.ir/vdcf.vdciw6dxxgiaw.html

 


اعتراض مردم گتوند و شوشتر در آستانه سفر دکتر روحانی به خوزستان

یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۱۸

در آستانۀ سفر رییس‌جمهور به خوزستان، جمعی از اعضای شوراهای شهر و روستا و معتمدان محلی شهرستان‌های گتوند و شوشتر، با ارسال نامه‌ای به عبدالحسین مقتدایی استاندار خوزستان و سیدمحمدسادات ابراهیمی نمایندۀ این شهرستان، خواستار توجه رییس‌جمهور به مشکلات مردم این حوزۀ انتخابیه شدند.

http://www.ibnanews.ir/vdcc.pq4a2bqx4la82.html

 


خطر گروهک انگلیسی «الاحواز!» بیخ گوشمان است:به راستی، با چه سنجه و معیاری، این مردم را عرب برشمردند؟:del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo