X
تبلیغات
زولا

نامۀ دختر زیبا و پاسخ رئیس ثروتمند

سه‌شنبه 30 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 01:07 ق.ظ


یک دختر خانم زیبا خطاب به رئیس شرکت امریکایی «ج. پ. مورگان» نامه‌ای بدین مضمون نوشته است:

می‌خواهم در آنچه اینجا می‌گویم صادق باشم. من 24 سال دارم. جوان و بسیار زیبا، خوش‌اندام، خوش‌هیکل، خوش‌بیان، دارای تحصیلات دانشگاهی و مسلط به چند زبان هستم.

آرزو دارم با مردی با درآمد سالانه 500 هزار دلار یا بیشتر ازدواج کنم. شاید تصور کنید که سطح توقع من بالاست، اما حتی درآمد سالانه یک میلیون دلار در نیویورک هم به طبقۀ متوسط تعلق دارد. چه برسد به 500 هزار دلار. خواست من چندان زیاد نیست. آیا مردی با درآمد سالانه 500 هزار دلاری وجود دارد؟ آیا شما خودتان ازدواج کرده‌اید؟ سئوال من این است که چه کنم تا با اشخاص ثروتمندی مثل شما ازدواج کنم؟

چند سئوال ساده دارم:

1- پاتوق جوانان مجرد و پولدار کجاست؟

2- چه گروه سنی از مردان به کار من می‌آیند؟

3- معیارهای شما برای انتخاب زن کدامند؟

و اما جواب مدیر شرکت مورگان:

نامۀ شما را با شوق فراوان خواندم. در نظر داشته باشید که دختران زیادی هستند که سوالاتی مشابه شما دارند. اجازه دهید در مقام یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای موقعیت شما را تجزیه و تحلیل کنم:

درآمد سالانۀ من بیش از 500 هزار دلار است که با شرط شما همخوانی دارد، اما خدا کند کسی فکر نکند که اکنون با جواب دادن به شما، وقت خودم را تلف می‌کنم.

از دید یک تاجر، ازدواج با شما اشتباه است، دلیل آن هم خیلی ساده است: آنچه شما در سر دارید مبادله منصفانه «زیبایی» با «پول» است. اما اشکال کار همین جاست. زیبایی شما رفته‌رفته بعد ده سال آرام‌آرام به کل محو می‌شود. اما پول من، در حالت عادی بعید است بر باد رود. در حقیقت، درآمد من سال به سال بالاتر خواهد رفت. اما زیبایی شما نه و چین و چروک و پیری زودرس زنانه جایگزین این زیبایی خواهد گردید و اثری از این جوانی و زیبایی باقی نخواهد ماند.

از نظر علم اقتصاد، من یک «سرمایۀ رو به رشد» هستم، اما شما یک «سرمایۀ رو به زوال».

به زبان وال‌استریت، هر تجارتی «موقعیتی» دارد. ازدواج با شما هم چنین موقعیتی خواهد داشت. اگر ارزش تجارت افت کند، عاقلانه آن است که آن را نگاه نداشت و در اولین فرصت به دیگری واگذار کرد و این چنین است در مورد ازدواج با شما.

بنابراین هر آدمی با درآمد سالانه 500 هزار دلار نادان نیست که با شما ازدواج کند. به همین دلیل ما فقط با امثال شما قرار می‌گذاریم اما ازدواج هرگز.

اما اگر شما علاوه بر جوانی و زیبایی، کالایی داشته باشید که مثل سرمایۀ من رو به رشد باشد و یا حداقل نفع آن از من منقطع نشود،  کالاهایی با ارزش مثل انسانیت، پاکدامنی، شعور، اخلاق، تعهد، صداقت، وفاداری، حمایت، دوست داشتن، عشق و...، آن وقت احتمالا این معامله برای من هم سود فراوانی خواهد داشت. چون ممکن است من حتی فاقد دارایی‌هایی باارزش با مشخصات شما باشم و برای داشتن آن‌ها پول زیادی خرج کنم.  چون بعد چند مدت از ازدواج، بیش از زیبا‌ی، اندام و هیکل، مواردی که بیان کردم برای زندگی مشترک لازم بوده و من شدیدا به آن‌ها نیاز پیدا خواهم کرد.

در هر حال به شما پیشنهاد می‌کنم که قید ازدواج با آدم‌های ثروتمند را بزنید. به جای آن، شما خودتان می‌توانید با کمی تفکر و تلاش و با داشتن درآمد سالانه 500 هزار دلاری، فرد ثروتمندی شوید. اینطور، بخت شما بیشتر خواهد بود، تا آن که یک پولدار احمق را پیدا کنید.

امیدوارم این پاسخ کمکتان کند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo